Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Welcome to MedicalPress a Premium Medical Theme

O projekte

Home  /  O projekte

O projekte

Názov projektu Centrum pre biomedicínsky výskum – BIOMEDIRES – II. etapa
Kód výzvy OPVaI-VA/DP/2018/1.1.3-05
Operačný program Integrovaná infraštruktúra
Spolufinancovaný fondom Európsky fond regionálneho rozvoja
Prioritná os 9 - Podpora výskumu, vývoja a inovácií
Sídlo Novozámocká 1/67, 949 05 Nitra
IČO 37986805
Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu 6 278 201,09 EUR
Maximálna výška NFP: 5 895 946,88 EUR
Obdobie realizácie projektu 01/2019 – 06/2023

Partneri

Partner 1 Centrum experimentálnej medicíny Slovenskej akadémie vied
Partner 2 Chemický ústav Slovenskej akadémie vied
Partner 3 MindIT, s.r.o.
Partner 4 Univerzita Komenského v Bratislave
Prijímateľ MEDIREX GROUP ACADEMY n.o.
Miesta realizácie projektu SR/Banskobystrický kraj/Banská Bystrica
SR/Nitriansky kraj/Nitra
SR/Bratislavský kraj/Bratislava – mestská časť Staré Mesto
SR/Bratislavský kraj/Bratislava – mestská časť Karlova Ves

Projekt BIOMEDIRES

Projekt je založený na multidisciplinárnom prístupe pri analýze potenciálnych markerov nádoru endometria. Know-how MGA aj jeho partnerov je predpokladom pre úspešnú integráciu tak klinických, histomorfologických, imunohistochemických, genetických, genomických, proteomických ako aj glykomických analýz. V projekte taktiež využívame nové prístupy na báze inovatívnych biotechnológií (biosenzory). Pomocou nich predpokladáme zavedenie jednoduchej metódy na analýzu zloženia mikroprostredia pomocou zmien tlaku intersticiálnej tekutiny nádoru. Očakávaná šírka dát vyžaduje následnú inteligentnú počítačovú analýzu. Výsledkom takejto analýzy by mal byť prediktívny model správania sa nádoru. Analýza premorenosti populácie HPV umožní lepšie pochopenie stavu slovenskej populácie, čo je dôležité pre procesy zavádzania očkovania v súčasnosti. Aplikácia nízkodimenzionálnych nanoobjektov v biomedicine je interdisciplinárna problematika, kombinuje nanotechnológie, nanovedu a materiálovú vedu s chémiou, biomedicínou a onkológiou. Predložený projekt prináša aj vklad z oblasti nanotechnológie, nanovedy a materiálovej vedy vrátane pokročilých experimentálnych metód.

Zaujímavosti o projekte

Multidisciplárny prístup

Projekt je špecifický multidisciplinárnym prístupom pri hľadaní potenciálnych diagnostických, prognostických resp. terapeutických markerov. Práve kombinácia genetických, proteomických, histologicých, imunohistochemických, glykomických ako aj analytických metód umelej inteligencie majú potenciál efektívnejšej analýzy zistených nálezov.

Machine learning

Originalita predkladanej aktivity spočíva v medziodvetvovom prístupe k biomedicínskemu výskumu za použitia moderných technik strojového učenia (Machine Learning) a hlbokého strojového učenia (Deep Learning) na báze umelých neurónových sieti pri spracovaní vysokodimenzionálnych, multimodálných dát (genetika, proteometika, histológia, glykomika), pri vyhodnocovaní výsledkov, s praktickým cieľom vytvorenia informačného modelu, ktorý pomôže pri diagnostikovaní projektom definovaných rakovinových ochorení.

Analýza premorenosti

Súčasťou riešenia projektu je analýza premorenosti populácie HPV umožňujúca lepšie pochopenie aktuálneho stavu v slovenskej populácii, čo môže byť dôležité pre procesy zavádzania očkovania v súčasnosti.

Analýza oxidu dusnatého

Inovatívna je analýza oxidu dusnatého vo vzťahu k nádorovej transformácii. Oxid dusnatý sa môže podieľať na aktivácii nádorovej transformácie a progresie choroby, ale na druhej strane môže pôsobiť ako protinádorový agens. Výsledky projektu významne prispejú k odhaleniu mechanizmov tohto ambivalentného účinku oxidu dusnatého pri nádoroch. Predpokladáme, že zistenie nových mechanizmov signalizácie oxidu dusnatého môže mať aj relevantný klinický výstup.